Postępowanie w Sądzie Arbitrażowym dla spraw dot. zagranicznych kontrahentów
Autor: ICG - International Consulting Group, publikacja: 2015-01-08
Sądy arbitrażowe są niezależne od powszechnych, a ich wyroki mają przy tym równą moc prawną. Warunkiem formalnym wniesienia pozwu lub wniosku jest zamieszczenie w umowie lub aneksie klauzuli arbitrażowej: „Wszelkie spory, wynikające z niniejszego kontraktu lub powstające w związku z nim, będą rozstrzygane przez Sąd Arbitrażowy (tu nazwa sądu z podaniem siedziby) . Dodatkowo, można również wybrać: język oraz prawo, stosowane do rozstrzygnięcia sporu.
Arbitraż odznacza się większą prostotą postępowania, jest mniej sformalizowany – zwłaszcza w sprawach międzynarodowych-dotyczących zagranicznego kontrahenta.
W sądach powszechnych, w sprawach dotyczących zagranicznych podmiotów, często napotykamy na problemy i dodatkowe procedury, które bardzo przedłużają całe postępowanie w czasie. Występują tu także dodatkowe koszty tłumaczeń korespondencji sądowej wysyłanej do strony postępowania.
Polskie sądy państwowe niechlubnie należą do rekordzistów pod względem długości procesów cywilnych, w szczególności gospodarczych. Procedury mogą zajmować nawet 830 dni – w tym względzie jesteśmy za np. Etiopią, Gruzją czy Białorusią.
Sąd arbitrażowy pozwala rozstrzygać spory z podmiotami zagranicznymi. Polska znajduje się wśród 144-ech państw, które ratyfikowały zawartą 50 lat temu konwencję nowojorską o uznaniu i wykonywaniu zagranicznych orzeczeń arbitrażowych.
Reasumując, w sprawach międzynarodowych wybierając między sądem powszechnym a arbitrażowym, korzystniej jest wybrać Sąd Arbitrażowy, ze względu na szybsze i bardziej profesjonalne przeprowadzenie postępowania.
UWAGA !:
Niestety należy pamiętać, że koszty związane ze skierowaniem sprawy do arbitrażu są często zdecydowanie wyższe od tych obowiązujących w sądach powszechnych (czasem nawet dwu-trzy krotnie). Często na stronach internetowych Sądów Arbitrażowych są umieszczone „kalkulatory” pozwalające wyliczyć wysokości podstawowych opłat sądowych. Przykładowy link do takiego kalkulatora: http://www.sakig.pl/index.php?n=calc
Zwracamy uwagę również na fakt, że uzyskanie wyroku Sądu Arbitrażowego nie kończy naszej „przygody” z sądami – wyrok sądu polubownego bowiem musi mieć nadaną klauzulę w Sądzie Powszechnym – należy wówczas skierować stosowny wniosek do kolejnego sądu.
Dopiero po uzyskaniu klauzuli wykonalności dla wyroku sądu polubownego możliwe jest podjęcie działań bezpośrednio w kraju siedziby dłużnika – należy wtedy złożyć dokumenty sprawy we właściwym sądzie celem „uwierzytelnienia”, co dopiero umożliwi nam rozpoczęcie egzekucji komorniczej.
Cała procedura jest wiec nieco skomplikowana i czasochłonna.
Warto zastanowić się czy w konkretnej sprawie korzystniejszym rozwiązaniem dla Państwa firmy nie będzie podjęcie procedur bezpośrednio w kraju dłużnika. Wówczas ograniczamy procedury do postępowania sądowego w danym kraju i podjęcia egzekucji w oparciu o uzyskany nakaz/wyrok.
Opracowano:
Alicja Hapke
ICG - International Consulting Group